
Јаке жене
ИНФОРМАЦИЈЕ О ПРОЈЕКТУ
У циљу доприноса успостављању локалних механизама подршке за економско оснаживање жена из руралних и сиромашних подручја, Општина Ражањ у сарадњи са удружењем „Етно конац“, удружењем „Сунчев зрак“ и Туристичком организацијом општине Ражањ спроводи пројекат „Јаке жене“. Пројектом се успоставља женска пољопривредно-социјална задруга, којa омогућава повећање запошљивости и запослености жена, а посебно жена из руралних и сиромашних подручја општине Ражањ: жена са ниским или неодговарајућим степеном квалификација, Ромкиња, самохраних мајки, жена са инвалидитетом.
Женска задруга као нови организациони облик излази у сусрет потребама за пласманом пољопривредних и других призвода. Путем теоријских и стручних радионица, жене ће бити оспособљене за управљање и ангажман у новоформираној задрузи, производњу у контролисаним условимаи у складу са законском регулативом, заједнички наступ на тржишту и пласман финалних производа (продаја путем новог сајта задруге, учествовање на националнимлокалним сајмовима). За управљање задругом биће оспособљено 20 жена, а кориснице пројекта ће имати прилику да се упознају са производним процесима током посета погонима за прераду воћа и поврћа. Током пројекта учеснице ће припремити рецептуре за максимално 4 финална производа, а такође ће бити оспособљене за набавку адекватне опреме за производњу. Такође, учешћем на три национална сајма и низом промотивних активности, Задруга и делатност жена биће позиционирана и препозната у широј јавности, што ће у великој мери олакшати њихов излазак на тржиште.
Пројекат „Јаке жене“ доприноси решавању проблема незапослености у локалној заједници на иновативан начин, анимирањем и укључивањемвишеструко рањивих група, и оснажује сарадњу и партнерства између различитих сектора на локалном нивоу.
Економско оснаживање жена на локалном нивоу представља допринос у правцу остваривања циљева који су дефинисани глобалном Агендом Уједињених нација, и то циља који се односи на промовисање инклузивног и одрживог економског раста, запослености и достојанственог рада за све (Циљ 8). Такође, будући да је усмерен на оснаживање жена, пројекат доприноси остваривању родне равноправности, петог циља одрживог развоја Агенде УН.
Пројекат се спроводи у оквиру друге фазе Програма локалних иницијатива за социјално укључивање и смањење сиромаштва – Подршка развоју иновативних модела за социјално укључивање ЛИП 2. Програм ЛИП 2 реализује Тим за социјално укључивање и смањење сиромаштва Владе Републике Србије (СИПРУ) у оквиру пројекта Подршка унапређењу социјалног укључивања у Републици Србији, који подржава Влада Швајцарске.
РАДИОНИЦА ИЗРАДЕ ЦРЕПУЉА
Дана 20.21. и 22. августа одржане су радионице израде црепуља у селу Рујиште поред
Ражња. Мајстор Војкан Радојевић је показао женама поступак израде Ражањских црепуља
који је укључивао све фазе, почев од ископавања сировине,мешања глине са песком и
припреме за израду па све до саме израде црепуља.Радионице се настављају и током ове
недеље где ће жене проћи и кроз финалну обраду и печење црепуља.
Радионицу су похађале 6 жена корисница пројекта „Јаке жене“ који општина Ражањ
спроводи у сарадњи са удружењем грађана „Етно конац“, удружењем грађана „Сунчев
зрак“ и Туристичком организациојом општине Ражањ.
Пројекат се спроводи у оквиру друге фазе Програма локалних иницијатива за социјално
укључивање и смањење сиромаштва – Подршка развоју иновативних модела за социјално
укључивање ЛИП 2. Програм ЛИП 2 реализује Тим за социјално укључивање и смањење
сиромаштва Владе Републике Србије (СИПРУ) у оквиру пројекта Подршка унапређењу
социјалног укључивања у Републици Србији, који подржава Влада Швајцарске.
Дана 07. октобра 2020. године одржана је практична радионица посете у оквиру погона за прераду воћа, поврћа и меда. Радионица је реализована у оквиру погона за прераду меда на газдинству Славољуба Ицића у Горњој Врежини код Ниша.Циљ ове радионице је био да се женама корисницама пројекта пренесе „know-how“ у домену практичног знања за рад у контролисаним условима као и проширења нивоа знања корисница пројекта, директни контакт са особама које су успешне у раду, усвајању нових знања из области прераде пољопривредних производа у контролисаним условима.
Практична радионица је организована у оквиру пројекта „Јаке жене“.
Пројекат се спроводи у оквиру друге фазе Програма Локалних иницијатива за социјално укључивање и смањење сиромаштва – „Подршка развоју иновативних модела за социјално укључивање ЛИП 2“. Програм ЛИП 2 реализује Тим за социјално укључивање и смањење сиромаштва Владе Републике Србије (СИПРУ) у оквиру пројекта Подршка унапређењу социјалног укључивања у Републици Србији, коју подржава Влада Швајцарске.
Радионици је присуствовало 5 жена корисница пројекта.
У оквиру пројекта „Јаке жене“ који општина Ражањ реализује у оквиру друге фазе Програма локалних иницијатива за социјално укључивање и смањење сиромаштва – Подршка развоју иновативних модела за социјално укључивање ЛИП 2, спроведена је радионица везана за промоцију о пласману производа. Циљ ове радионице је био да се жене упознају са токовима маркетинга пољопривредно-социјалне задруге и њених производа као што су канали за онлине промоцију, брендирање производа, организација промоције на националном и локалном сајму и манифестацијама.
У оквиру ове радионице кориснице пројекта у сарадњи са едукатором развијале су и сам визуелни идентитет Задруге (лого, етикету и паковање производа). Радионици је присуствовало седам жена корисница пројекта.
Пројекат се реализује у оквиру програма ЛИП 2 који реализује Тим за социјално укључивање и смањење сиромаштва Владе Републике Србије (СИПРУ) у оквиру пројекта Подршка унапређењу социјалног укључивања у Републици Србији, који подржава Влада Швајцарске.