У оквиру пројекта “Смањење друштвене искључености у руралним областима кроз одрживу услугу помоћ у кући” који се реализује у општинама Алексинац и Ражањ, а који је финансира Европска унија, 23.септембра 25 учесника је присуствовало акредитованој обуци под називом “Превенција синдрома сагоревања код професионалаца у социјалној заштити”.Обука је имала за циљ да ојача капацитете особља ангажованог на пружању услуге помоћ у кући при Центрима за социјални рад Ражањ и Алексинац, као и стручних радника Геронтолошког центра и Установе за децу и младе Христина Маркишић како би на професионалан начин могли да одговоре захтевима посла уз очување сопсвеног менталног здравља. Јачањем способности за управљање стресом како на индивидуалном тако и на организационом нивоу, подиже се квалитет услуга које се пружају корисницима и стварају услови за поштовање права корисника у складу са основним начелима социјалне заштите. Учесници су стекли основна знања о стресу и синдрому сагоревања, њиховим изворима и симптомима, препознавању фактора ризика, стратегијама за суочавање са стресом и синдромом сагоревања.
Сви полазници су успешно завршили обуку и од Републичког завода за социјалну заштиту добиће сертификате.
„Немаштина, поплаве, кризе и ратови учинили су да се број корисника услуга из домена социјалне заштите свакодневно увећава и да је све већи притисак на запослене у Центрима за социјални рад, медицинским установама и организацијама које се баве помоћи и негом лица која су у специфичним животним ситуацијама. Не можете квалитетно помагати другима ако сте и сами под великим притиском и стресом, те је циљ ове едукације обучавање професионалаца у социјалној заштити да се лакше носе са свокодневним проблемима на послу“, каже асистент пројекта Катарина Црњански из Каритаса Србије.
Ово је последња од неколико планираних едукација усмерених на професионално усавршавање пружалаца услуга у области социјалне заштите.
Пројекат “Европска подршка инклузивном друштву”, који Европска унија финансира са 5,4 милиона евра, има за циљ да обезбеди већу друштвену укљученост угрожених група у Србији као што су старија лица, деца, припадници мањина укључујући Роме и Ромкиње и други. ЕУ је кроз пројекат бесповратно доделила 4,3 милиона евра у виду 28 грантова , који ће се реализовати у 36 градова и општина у Србији до краја 2017. Пројекти, које спроводе републичке и покрајинске институције социјалне заштите, општине и градови, центри за социјални рад, удружења грађана, фондације, образовне установе и јавна предузећа, ће повећати обим и квалитет услуга на локалу у области социјалне и здравствене заштите, становања, образовања и запошљавања и тиме ојачати друштвену укљученост угрожених група.
Пројекат спроводи Делегације Европске уније у Републици Србији (www.europa.rs) у сарадњи са Министарством за рад, запошљавање, борачка и социјална питања (www.minrzs.gov.rs).
Више о пројекту можете сазнати на www.socijalnainkluzija.rs